Napisz do nas: polskaam@radiopolska.pl  

 

     Polska

 

AM

FALE DŁUGIE, ŚREDNIE I KRÓTKIE W POLSCE

FALE DŁUGIE 153 – 279kHz     FALE ŚREDNIE 531 – 1611kHz     FALE KRÓTKIE 1711-29999kHz

 

    

 

 

  Menu

   

  Wykazy:

  Fale Długie -LW-

  Fale Średnie -MW-   

  Fale Krótkie -SW-

  DRM –emisje cyfrowe-

 

  Zakładki:

  Redakcje Polskie

  Polska AM

  Twoje Radio Gminne

  Piraci AM

  Odbiór

  Radioodbiorniki

  Obiekty Nadawcze  

  Radiolatarnie

  Historia

  Ramówki

  Redakcja Serwisu

  Reportaże

 

  Forum „Odbiór AM”

 

  Strona główna

 

 

 

WARSZAWA / RASZYN

 

 

Radiowe Centrum Nadawcze Warszawa / Raszyn

 

Radiowe Centrum Nadawcze w Raszynie zostało zbudowane jeszcze przed II wojną światową, w 1930 r. Była Pierwszą stacja nadawczą Programu Pierwszego Polskiego Radia. Nadajnik pracował z mocą 120 kW na częstotliwości 224 kHz. Dzięki niemu Program I był najsilniejszą stacją długofalową w Europie. Nadajnik został wykonany przez firmę Marconi. W czasie II wojny światowej, we wrześniu 1939 r., maszt został wysadzony w powietrze, przez wycofujące się Wojsko Polskie.

 

RCN w Raszynie zostało odbudowane w 1949 r. Zamontowany został długofalowy nadajnik dużej mocy 200 kW. W 1958 r. moc została zwiększona do 600 kW. W 1992 r. w raszyńskiej radiostacji zainstalowany zostal nowy nadajnik firmy Asea Brown.

 

Od upadku nadajnika w Konstatynowie w 1991 do otwarcia w 1999 roku Radiowego Centrum Nadawczego w Solcu Kujawskim nadajnik w Raszynie ponownie był głównym nadajnikiem Polskiego Radia I 225 kHz.

 

Stacja ta pełni obecnie rolę rezerwowego ośrodka nadawczego Programu 1. W przypadku przerw konserwacyjnych w Solcu Kujawskim związanych z koniecznością wyłączenia nadajnika może ona niezwłocznie podjąć całodobową emisję Programu 1 na częstotliwości 225 kHz.

 

Do 1 sierpnia 2009 roku, w czasie, gdy nie zachodziła konieczność rezerwowania pracy RCN w Solcu Kujawskim przez RCN Warszawa Raszyn, stacja ta pracowała na częstotliwości 198 kHz, którą – na mocy uzgodnień międzynarodowych - Polska dysponuje w wymiarze czasowym ograniczonym do pory dziennej. RCN Warszawa Raszyn nadawało na tej częstotliwości transmisje z obrad Parlamentu (Radio Parlament), zaś w dniach, w których Parlament nie obradował – retransmitowało Program dla Zagranicy Polskiego Radia.

 

Szósta co do wysokości budowla w Polsce. Do roku 1962 była to najwyższa budowla w Europie. Wysokość masztu wynosi 335 metrów.

 

 

GALERIA RadioPolski

 

 

 

Polska AM © 2005-2010