Napisz do nas: polskaam@radiopolska.pl  

 

     Polska

 

AM

FALE DŁUGIE, ŚREDNIE I KRÓTKIE W POLSCE

FALE DŁUGIE 153 – 279kHz     FALE ŚREDNIE 531 – 1611kHz     FALE KRÓTKIE 1711-29999kHz

 

    

 

 

  Menu

   

  Wykazy:

  Fale Długie -LW-

  Fale Średnie -MW-   

  Fale Krótkie -SW-

  DRM –emisje cyfrowe-

 

  Zakładki:

  Redakcje Polskie

  Polska AM

  Twoje Radio Gminne

  Piraci AM

  Odbiór

  Radioodbiorniki

  Obiekty Nadawcze  

  Radiolatarnie

  Historia

  Ramówki

  Redakcja Serwisu

  Reportaże

 

  Forum „Odbiór AM”

 

  Strona główna

 

 

 

REPORTAŻE POLSKIEGO RADIA

 

Zbiór reportaży związanych z tematyką radiową

 

Poniższe pliki dźwiękowe należą do Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia SA

Adres: WWW.polskieradio.pl/reportaz

e-mail: dokument@polskieradio.pl

 

 

 

"Moja Błyskawica" Irena Piłatowska

 

POSŁUCHAJ

 

Bohaterem reportażu jest konstruktor powstańczej radiostacji "Błyskawica", Antoni Zębik. Z okazji 60-letniej rocznicy Powstania Warszawskiego podjął się zbudowania wiernej repliki tej radiostacji. Dziś 90-letni inżynier, mimo swojego wieku świetnie pamięta tamte historyczne dni pracy nad konstruowaniem Błyskawicy i ze swadą o tym opowiada.

  25.08.2008, 22.40 Poniedziałek, Program 2 Polskiego Radia

 

"Na falach eteru" Agnieszka Walewicz

 

POSŁUCHAJ

 

O początkach radia w Polsce w latach dwudziestych opowiada m.in. Maciej Józef Kwiatkowski. Audycja oparta na materiałach archiwalnych.

04.02.2005, 20:07 Piątek, Program 1 Polskiego Radia

 

 

"Radio ma duszę" Ewa Michałowska

 

POSŁUCHAJ

 

Mieszkający w okolicach Sandomierza pan Tadeusz Kokoszka od dzieciństwa słucha Programu I. Zaczynał od "kołchoźnikow", bo "takie były czasy". Dziś, w dobie radiofonii komercyjnych , świadomie wybiera "Jedynkę", bo - jak mówi - "szuka kontaktu z żywym słowem". Z nostalgią wspomina dawne audycje: "Matysiakowie", "Podwieczorek przy mikrofonie", "Muzykę i Aktualności"( reportaż zawiera fragmenty archiwalnych nagrań z tamtych lat). Od wielu lat pan Tadeusz kolekcjonuje stare odbiorniki, które sam przywraca do życia. Ma ich już ponad 300. Marzy o stworzeniu muzeum radia. W okresie dominacji telewizji i mediów elektronicznych twierdzi, że "tylko radio ma duszę" i nie rozstaje się z nim ani na chwilę.

13.11.2006, 17:30 Poniedziałek, Program 1 Polskiego Radia

 

"Tu mówił Londyn" Jarosław Juszkiewicz

 

POSŁUCHAJ

 

23 grudnia ubiegłego roku zakończyła nadawanie swojego programu Sekcja Polska Światowego Serwisu BBC. Redakcja, która przez 66 lat swojej działalności kojarzyła się słuchaczom w Polsce głównie z obiektywizmem i bezstronnym przekazywaniem informacji została zlikwidowana wraz z 9-cioma innymi sekcjami językowymi, głównie z krajów Europy Środkowo-wschodniej. Dziennikarz Radia Katowice, a jednocześnie były współpracownik Sekcji Polskiej BBC Jarosław Juszkiewicz był w Londynie w ostatnich dniach istnienia polskiej redakcji i zarejestrował atmosferę tamtych dni.

09.02.2006, 19:15 Czwartek, Program 1 Polskiego Radia

 

 

"Radiowa kuchnia" Dorota Fredro Boniecka

 

POSŁUCHAJ

 

Polskie Radio towarzyszy słuchaczom już od ponad 80 lat. To właśnie w Polskim Radiu emitowane są słuchowiska, reportaże, koncerty muzyki poważnej na żywo. Tu wielcy kompozytorzy tak jak na przykład Witold Lutosławski tworzyli swoje dzieła muzyczne. To, że można usłyszeć nadawane audycje w domowych czy samochodowych radiach jest zasługą całego sztabu ludzi. Jest to taka wielka machina, gdyby zabrakło jednego elementu nie mogłaby istnieć. Dziennikarze bez całej obsługi technicznej nie mogliby nic emitować, bez nas dziennikarzy technicy nadawaliby cisze.

24.07.2008, 18.15 Czwartek, Program 3 Polskiego Radia

 

"RadioFANIA" Urszula Tomaszewska

 

POSŁUCHAJ

 

Kinga studiuje na Uniwersytecie Łódzkim. Jej wielką pasją jest reportaż radiowy. Na uniwersytecie działa w Stowarzyszeniu Miłośników Sztuki Radiowej. Radio jest wielką miłością nie tylko Kingi, ale całej jej rodziny. Jej tata kolekcjonuje stare odbiorniki radiowe i jest wielkim miłośnikiem radia.

13.10.2006, 17.15 Piątek, Program BIS Polskiego Radia

 

 

 

Polska AM © 2005-2010