Napisz do nas: polskaam@radiopolska.pl  

 

     Polska

 

AM

FALE DŁUGIE, ŚREDNIE I KRÓTKIE W POLSCE

FALE DŁUGIE 153 – 279kHz     FALE ŚREDNIE 531 – 1611kHz     FALE KRÓTKIE 1711-29999kHz

 

    

 

 

  Menu

   

  Wykazy:

  Fale Długie -LW-

  Fale Średnie -MW-   

  Fale Krótkie -SW-

  DRM –emisje cyfrowe-

 

  Zakładki:

  Redakcje Polskie

  Polska AM

  Twoje Radio Gminne

  Piraci AM

  Odbiór

  Radioodbiorniki

  Obiekty Nadawcze  

  Radiolatarnie

  Historia

  Ramówki

  Redakcja Serwisu

  Reportaże

 

  Forum „Odbiór AM”

 

  Strona główna

 

 

 

DEGEN 1103

 

 

Mimo, że prezentowany radioodbiornik produkowany jest w Chinach, to nie jest to typowy sprzęt chiński sprzedawany na bazarach i marketach przeznaczony dla zwykłego użytkownika.

DE1103 należy do tzw. klasy odbiorników światowych (zwanych również globalnymi), czyli charakteryzuje się szerokim zakresem odbieranych częstotliwości, ze szczególnym uwzględnieniem fal krótkich. Umożliwia odbiór sygnałów o modulacji FM w zakresie 76-108MHz oraz AM i SSB w zakresie 100-30000kHz bez jakichkolwiek „dziur”, chociaż zakres podzielony jest na poszczególne pasma.

Częstotliwość odbioru obrazowana jest na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym w postaci klasycznej (np. 6220kHz) oraz w postaci „pseudoanalogowej” tj. przesuwającej się linijki na wyświetlaczu na którym na stałe umieszczone są oznaczenia pasm i częstotliwości. Podświetlenie obrazu jest bardzo przydatne w warunkach nocnych.

Odbiornik jest bardzo funkcjonalny - odbiór modulacji SSB umożliwia odbiór wielu ciekawych transmisji, w tym łączności amatorów-krótkofalowców, stacji profesjonalnych, np. nadających informacje o pogodzie dla samolotów,  stacji kontroli ruchu powietrznego, ratownictwa czy wreszcie pirackie stacje radiowe. Tak ciekawe i dalekie stacje nie byłyby dobrze słyszalne bez dobrej anteny. Antena teleskopowa jest dość długa i zapewnia dobry odbiór. Jednak producent wyposażył odbiornik w gniazdo anteny zewnętrznej. Dzięki temu możliwy jest odbiór stacji naprawdę z całego świata i nazwa „odbiornik globalny” jest tutaj rzeczywiście właściwa. W standardowym wyposażeniu znajduje się kilkunastometrowy przewód zakończony odpowiednią wtyczką więc już na starcie można odbierać dalekie stacje. Przy zastosowaniu tej lub własnej anteny zewnętrznej poziom sygnału często powoduje przesterowanie stopni wejściowych odbiornika, jednak można temu zapobiec ponieważ urządzenie wyposażone jest w jednostopniowy tłumik.

Kolejna przydatna funkcja to wyposażenie odbiornika, oprócz gniazda słuchawkowego, także w gniazdo przeznaczone do podłączenia np. do wzmacniacza lub komputera w celu nagrywania plików audio. Nagrany plik audio, np. w postaci mp3 stanowi ostatnio cenną pomoc przy potwierdzaniu łączności, na czym zależy wielu nasłuchowcom.

Przy odbiorze dalekich, słabych stacji, zwłaszcza w obecności zakłóceń przydatny jest tzw. „wąski filtr” ograniczający pasmo przenoszenia, co zmniejsza poziom szumów i zakłóceń (oczywiście kosztem jakości, ale AM nie jest przeznaczony dla melomanów).

Podwójna przemiana częstotliwości zapewnia dość przyzwoitą selektywność przy stosunkowo dużej czułości.

Wbudowany kilkustopniowy wskaźnik siły sygnału (działa tylko na AM) jest przydatny przy ocenie warunków propagacyjnych oraz pomocny przy eksperymentach z anteną zewnętrzną.

Degen DE1103 jest znany nie tylko miłośnikom AM. Sięga po niego wielu entuzjastów odbioru dalekich stacji na popularnym zakresie UKF. Odbiornik posiada kilka zalet, które sprawiają, że znakomicie się on do tego nadaje: duża selektywność i czułość, możliwość podłączenia anteny zewnętrznej oraz mały krok strojenia wynoszący 25kHz. Dzięki temu łatwiej można dostroić się do optymalnej częstotliwości. Możliwy jest również odbiór sygnału stereo co możliwe jest do wykorzystania po podłączeniu słuchawek lub wzmacniacza.

Odbiornik przestrajany jest poprzez obrót pokrętłem lub wybranie częstotliwości z klawiatury. Możliwe jest również przeszukiwanie pasma (skanowanie). Wybrane częstotliwości można oczywiście zapisać komórkach pamięci, których jest 156. Dodatkowe funkcje odbiornika to zegarek, budzik i funkcja SLEEP. Warto wspomnieć również, że w radiu tym możliwe jest ładowanie akumulatorów (4xAA), jednak ze względu na długi czas ładowania jest to mało praktyczne.

Oczywiście Degen 1103 posiada pewne wady, jednak wydają się one być mało znaczące w stosunku do zalet. Nie jest to odbiornik takiej klasy jak na najnowsze modele Sony lub Sangean, jednak biorąc pod uwagę cenę (poniżej 250 zł / 2007r.) i funkcjonalność można Degena z pewnością polecić początkującym i średnio zaawansowanym radioamatorom.

Osoby niechętne do wyrobów z dalekiego wschodu może zachęcić fakt, że radio to sprzedawane jest również w Stanach Zjednoczonych pod zmienioną marką jako KAITO KA1103 i także tam otrzymuje wysokie oceny (średnia ocena to 4,6 na 5).

Autor tego opisu z powodzeniem wykorzystuje ten odbiornik do odbioru stacji krótkofalowych ze wszystkich kontynentów (w tym Australia i Nowa Zelandia) oraz odbioru słabych stacji pirackich europejskich, a czasami również amerykańskich. Świadczy to o sporych możliwościach odbiornika, które powinny zadowolić wielu radioamatorów.

 

Link do opisu produktu na stronie producenta (KAITO):

http://www.kaitousa.com/KA1103.htm

Link do recenzji odbiornika:

http://www.eham.net/reviews/detail/5071

 

 

Polska AM © 2005-2010